RELACIJE ili ODNOSI

Relacija je asocijacija postavljena između zajedničkih polja iz dvije tablice.

Relacije postavljamo zato da bismo se mogli učinkovito koristiti tablicama tj. podacima u njima. Relacije su zapravo način govorenja Microsoft Accessu kako da ponovno spoji podatke iz tablica.

Tek nakon što smo postavili relacije možemo kreirati upite, forme i izvještaje za prikazivanje podataka iz više tablica odjedanput.

KAKO FUNKCIONIRAJU RELACIJE?

Da bismo mogli npr. u jednoj formi prikazati podatke iz više tablica koje govore o istom predmetu sva polja koja govore o istom predmetu moraju biti koordinirana. Ta koordinacija se postiže pomoću relacija.

Relacija funkcionira tako da spaja podatke iz ključnih polja(uobičajeno su to polja istog imena u dvije tablice). U većini slučajeva spojena polja su Primary key iz jedne tablice i foreign key iz druge(foreign key je jedno ili više polja iz Tablice B na koje pokazuje Primary key polje ili ostala polja iz Tablice A, podaci u foreign key-u moraju biti isti kao i u Primary key-u iako njihova imena ne moraju biti ista)

U relacije možemo stavljati samo podatke koji su posebni za određenu temu(to su uglavnom AutoNumber polja koja definiramo kao Primary key-eve). Polja koja stavljamo u relacije iz Tablice A moraju biti Primary key ili Indexi.

VRSTE RELACIJA:

-         One-to-many relacija – Najčešće korištena relacija. Redak iz Tablice A ima više odgovarajućih redaka u Tablici B, ali redak iz Tablice B ima samo jedan odgovarajući redak u Tablici A

-         One-to-one relacija – Najmanje korištena relacija. U njoj svaki redak iz Tablice A može imati samo jedan odgovarajući redak u Tablici B. Koristimo ih kada želimo podijeliti velike tablice na dva dijela ili ako želimo pratiti nečije sudjelovanje u nekom događaju gdje svatko može vršiti samo jednu funkciju.

 

-         Many-to-many relacija – Redak iz Tablice A može imati više odgovarajućih redaka u Tablici B. Ovakav tip relacija je jedino moguć stvaranjem treće tablice tzv. Tablica križanja u kojoj se Primary key sastoji od dva polja koja su foreign key-evi iz obaju tablica. Ona je zapravo sačinjena od dvije one-to-many relacije u trećoj tablici.

POSTAVLJANJE RELACIJA:

·        Da bismo mogli postaviti relacije moramo isključiti sve tablice, upite, forme i ostale komponente Accessa i onda na alatnoj traci stisnemo Relationships gumb ili u izborniku odaberemo Tools i tamo odabiremo Relationships alat. To otvara prozor relacija na kojem izabiremo tablice koje ćemo stavljati u relacije. Tablice odabiremo tako da stisnemo desni gumb miša bilo gdje u novootvorenom prozoru i odabiremo Show table opciju. Tu dvoklikom na ime tablice stavljamo tu tablicu u prozor odakle ju možemo dalje vezati za druge tablice.

·        Nakon što smo odabrali sve tablice koje ćemo staviti u relacije moramo postaviti i same relacije. Njih postavljamo tako da u Tablici A označimo Primary key polje(ono zatamnjeno) i dok držimo gumb miša prevlačimo ga na polje u Tablici B koje ima isto ime ili iste podatke tj. foreign key. Nakon ovog postupka nam se otvorio Edit Relationships prozor u kojem odabiremo polja iz dvije tablice koja će biti u relaciji.

·        Ukoliko je polje iz Tablice A Primary key ili Indeks i oba polja imaju isti tip podataka uključujemo Referential Integrety(sistem pravila koja osiguravaju da su relacije između redaka valjane i da slučajne ne obrišemo ili promijenimo povezane podatke).

·        Stisnemo tipku Create i naša relacija je postavljena.

Sada kada su sve tablice konstruirane možemo ih popuniti podacima. Za tu svrhu otvorimo tablicu u Datasheet View-u i unosimo podatke u tablicu.

Praktički naša baza je gotova ali da bi iz tih podataka mogli izvući valjane zaključke, jednostavnije pregledati ili predstaviti podatke moramo kreirati upite, forme i izvještaje


  Početna stranica / Članci / Linovi / Forum / Kontakt  
Autor i vlasnik ovog teksta je Access Tutor. Ukoliko ga želite koristiti kao sadržaj nekog drugog sitea ili u edukativne svrhe obavezno se javite putem kontakt forme da bi dobili dopuštenje. Hvala