KREIRANJE BAZE PODATAKA U MICROSOFT ACCESSU

Da bismo kreirali bazu podataka moramo prvo pokrenuti Microsoft Access, što radimo tako da dva puta kliknemo na ikonu Microsoft Accessa na Desktopu ili u Start gumbu u Programs direktoriju. To pokreće dialog box gdje biramo što želimo raditi(stvoriti novu bazu ili otvoriti postojeću- mi ćemo stvoriti novu), imenujemo bazu i spremamo ju na željeno mjesto na našem hard discu. I sada smo spremni kreirati našu bazu podataka.

Za početak ćemo se upoznati sa tablicama i kako ih stvoriti pošto su one ˝mozak˝ naše baze.

TABLICE

Tablica je skup podataka o jednoj određenoj temi(kupci, narudžbe). Koristeći odvojene tablice za pojedine teme znači da podatke spremamo samo jedanput i tako baza postaje učinkovitija i smanjujemo greške pri unosu.

Tablica je organizirana u stupce(polja-eng. columns, fields) i redke(rekorde)

 

KREIRANJE TABLICE

Sada smo spremni kreirati tablicu, stoga odaberemo tablice iz grupe objekata i izaberemo ˝New˝. Sada imamo na izboru više načina kreiranja tablice:

  •   Datasheet View– Prebacuje nas na datasheet view(vidimo tablicu sa njenim stupcima i redcima i podacima u njima). Ova metoda omogućuje nam direktan upis podataka u tablicu.
  • Design View – Najpogodnije za stvaranje tablice tj. stupaca u tablici(dajemo stupcima imena, tip podataka…)
  • Table Wizard – Čarobnjak koji nas vodi kroz proces stvaranja tablice i to tako da izabiremo stupce koji će biti u tablici iz velikog izbora gotovih polja(stupaca)
  • Import Table – Čarobnjak koji uvozi tablice i objekte iz nekog vanjskog fila u našu bazu koju trenutno kreiramo
  • Link Table – Čarobnjak koji kreira tablicu koja je ˝linkana˝(znači da ta tablica nije u našoj bazi već u nekoj drugoj ali ju možemo pozvati iz naše baze) sa nekom tablicom u vanjskom filu

Mi ćemo odabrati Design View pošto kreiramo tablicu od temelja. Nakon odabira nam se javlja Design View prozor. Svaki redak u Design View-u predstavlja jedno polje u tablici i ima svoje :

  • Field Name – Ime polja, može sadržavati razmake
  • Data Type – Tip podataka za određeno polje(vidi tablicu 3.1.). Ovo polje mora biti izabrano
  • Description – Opis polja. Ne mora biti ispunjeno, a vrijednost koja je tu unesena će biti vidljiva samo u status baru(pri dnu ekrana) kada radimo sa tim poljem u formi ili tablici u Datasheet View-u
  • Nakon što ispunimo ime polja i njegov Data Type otvore se nove opcije koje pobliže opisuju to polje.
  • Field Size – Memorijska veličina polja. Ovisi o tipu podataka, može biti i manja od maksimalne kod nekih tipova(vidi tablicu 2.1.)
  • Format – Format u kojem će se podatak prikazati pri gledanju(možemo ga mijenjati kod brojeva, Date/Time, valuta, i Yes/No polja.)
  • Decimal Places – Namješta broj decimalnih mjesta za numerička polja
  • Input Mask – Ograničava nam mogućnost unosa tj. osigurava upis uvijek u istom obliku (najkorisnije kod datuma)
  • Caption – Tu upisujemo ime polja koje će se koristiti u Datasheet View-u ili u Labelima u formama (npr. imamo polje čije je ime Š_djel a mi želimo da se radi lakšeg snalaženja prikazuje ime Šifra Zaposlenog)
  • Default Value – Vrijednost koja će biti automatski upisana u polje ako ga mi pri unosu ostavimo nedirnuto
  • Validation Rule – Omogućuje nam ograničavanje vrijednosti polja(recimo da vrijednost uvijek mora biti manja od 100)
  • Validation Text – Tekst koji se javlja ako Validation Rule nije ispunjen
  • Required – Ako je ova opcija uključena ovo polje obavezno mora imati neku vrijednost u sebi.

TIPOVI PODATAKA

Tip Podatka

Koristi se za

Veličina

Text

Nekakav manji tekst, može se kombinirati

sa brojevima kao što su telefonski brojevi

poštanski brojevi itd.

Do 255 znakova

Memo

Veći tekst koji koristimo za opise i slično

Do 64 000 znakova

Number

Numerički podaci korišteni za matematičke operacije

osim operacija nad valutama-za to imamo poseban tip

1,2,4,8 ili 16 bytova

ovisno o formatu

Date/Time

Koristimo ga za datume ili vrijeme

8 bytova

Currency

Za računanje sa valutama(ovako izbjegavamo moguća

zaokruživanja pri računanju)

8 bytova

AutoNumber

Automatski brojač koji se svaki redak poveća(smanji)

za 1 ili stavlja neki proizvoljni broj

4 ili 16 (Replication ID) bytova   

Yes/No

Sadrži samo da ili ne vrijednost

1 bit

OLE Object

Objekti drugih programa kao što su dokumenti

Worda, Excela, slike, zvukovi itd.

Ograničeno samo veličinom

Hard Disca

Hyperlink

Adresa nekog fila na našem kompjuteru ili Internetu

Do 64 000 znakova

Lookup Wizard

Stvara polje koje se popunjava iz polja neke druge tablice ili iz liste zadanih vrijednosti

Isto kao o polje iz kojeg se popunjava

VAŽNOST I DEFINIRANJE PRIMARY KEY-A

Primary key je jedno ili više polja koja su jedinstvena za neku tablicu(najbolje je koristiti AutoNumber polje). Pomoću Primary key polja tablice možemo postavljati u relacije. Korištenje Primary key-a ubrzava proces pretraživanja i spajanja podataka u tablicama.

Svi podaci u ovim poljima su kontrolirano različiti(znači da ne možemo unositi iste vrijednosti više puta) i vrijednost ne može biti Null(prazno polje)

VRSTE PRIMARY KEY-A:

-         AutoNumber Primary key – Za Primary key polje koristimo AutoNumber tip, najčešće korišteno za identifikacijske brojeve, npr. kupaca, narudžbi itd. Access će u slučaju da mi ne definiramo Primary key automatski izabrati AutoNumber polje za Primary key.

-         Single-field Primary key – Za Primary key koristimo samo jedno polje u tablici, vrijednosti također ne mogu biti Null ili se ponavljati.

-         Multiple-field Primary key – Za Primary key koristimo više polja u slučaju kada ne možemo sa sigurnošću tvrditi da samo jedno polje opisuje tu tablicu. Najčešća situacija u kojoj imamo tablicu sa ovakvim Primary key-em je u many-to-many relacijama.

DEFINIRANJE PRIMARY KEY-A:

U Design View-u označimo polje koje želimo definirati kao Primary key(u slučaju da želimo izabrati više polja držimo tipku Ctrl i označavamo polja koja želimo), a zatim stisnemo desni gumb miša i odaberemo Primary key ili ako ga želimo definirati pomoću tipkovnice stisnemo 'Shift + k'.

Neko polje ne mora biti Primary key da bi bilo posebno za tu tablicu već ga možemo definirati kao Indexed Value. To definiramo tako da u Design View-u pod opcijom Indexed odaberemo Yes(No Duplicates).

Indexe za određenu tablicu pregledavamo tako da na alatnoj traci odaberemo Indexes gumb. Njih također možemo stavljati u relacije sa drugim poljima u drugim tablicama

STVARANJE LOOKUP POLJA

Stvaranje lookup polja je proces kojim odabranom polju dodjeljujemo mogućnost popunjavanja podacima iz nekog upita ili iz liste predodređenih podataka.

KAKO STVORITI LOOKUP POLJE:

·        Prvo pod Field proporties odaberemo Lookup

·        Zatim pod Display Control opcijom umjesto Text Box stiskanjem odaberemo ili List Box ili Combo Box.

·        Slijedeća stvar koju možemo odabrati je način popunjavanja podataka, a biramo ju pod opcijom Row Source Type.

§         Ukoliko želimo da se naše polje popunjava vrijednostima iz upita odaberemo Table/Query opciju i zatim pod Row Source odabiremo čarobnjaka() i izgradimo upit

§         Ali ukoliko želimo da se polje popunjava iz liste predodređenih podataka odaberemo pod Row Source Type : Value list, a pod Row Source upisujemo listu odvojenu sa ˝:˝

Sada kada smo kreirali tablice koje želimo, svakoj definirali Primary key-e i Indexe možemo krenuti postavljati relacije između tih tablica


  Početna stranica / Članci / Linovi / Forum / Kontakt  
Autor i vlasnik ovog teksta je Access Tutor. Ukoliko ga želite koristiti kao sadržaj nekog drugog sitea ili u edukativne svrhe obavezno se javite putem kontakt forme da bi dobili dopuštenje. Hvala