OPĆENITO O ACCESSU:

·        Microsoft Access je relacijska baza podataka. ( relacijska baza podataka je vrsta sustava za upravljanje bazom podataka koja podatke sprema u tablice. Ona koristi istovjetne vrijednosti iz dvije tablice za stavljanje u odnos(relaciju) informacija u jednoj tablici, prema informacijama u drugoj. U takvu bazu podataka informaciju spremamo samo jednom što ju čini brzom i učinkovitom)

KOMPONENTE MICROSOFT ACCESSA:

·        Otvaranjem Microsoft Accessa tj. pokretanjem postojeće ili odabiranjem kreacije nove baze podataka odmah se susrećemo sa database window-om (glavnim prozorom baze podataka). Odavde možete odabrati bilo koji objekt (tablice, upiti…). Odabiranjem objekta odlazimo u kategoriju odabranog objekta (npr. Ako odaberemo Tables vidjet ćemo Tables kategoriju)

·        TABLICE – Tablice su glavna komponenta Microsoft Accessa jer se u njima nalaze svi podaci sadržani u bazi podataka. Za bolju organizaciju podataka poželjno je imati više tablica.

·        QUERY ili UPITI – Komponenta baze podataka kojom se koristimo kada želimo naći neki podatak ili grupu podataka iz jedne ili više tablica na osnovi nekog uvjeta ili parametra(vrijednost koju unosimo svaki put prije pokretanja izvještaja). Te  podatke možemo samo gledati, ali i mijenjati ih.

·        FORME – Forme koristimo kada želimo podatke iz jedne ili više tablica ili izvještaja predočiti na jednostavniji i grafički ugodniji način.

·        REPORTI ili IZVJEŠTAJI – Izvještaj je učinkovit način prikazivanja podataka u printanom formatu zato što mi imamo kontrolu nad veličinom i izgledom svega što se nalazi na reportu tj. možemo prikazati podatke onako kako ih mi želimo vidjeti.

·        STRANICE ZA INTERNET – Stranice možemo stvarati samo u Accessu 2000. One su spoj forma i izvještaja i služe za prikazivanje i unos podataka na Internetu ili intranetu.

·        MACROI – Macro koristimo kada  želimo automatizirati neku radnju.

·        MODULI – Modul je kolekcija Visual Basic deklaracija i procedura koje su spremljene zajedno kao cjelina

Kombiniranjem ovih komponenata i njihovo povezivanje i sinkroniziranje čini bazu podataka. Što su komponente bolje postavljene u međusobne odnose to je baza podataka učinkovitija i brža.

 


  Početna stranica / Članci / Linovi / Forum / Kontakt  
Autor i vlasnik ovog teksta je Access Tutor. Ukoliko ga želite koristiti kao sadržaj nekog drugog sitea ili u edukativne svrhe obavezno se javite putem kontakt forme da bi dobili dopuštenje. Hvala