QUERY ili  UPIT

Upit je komponenta baze podataka kojom se koristimo kada želimo naći, izvući i promijeniti određene podatke iz jedne ili više tablica.

Njih možemo koristiti kao podlogu za izvještaje ili forme.

Imamo više vrsta upita.

VRSTE UPITA:

  1. Simple query – Najjednostavniji i najčešće korišten tip upita . On vrača podatke iz jedne ili više tablica i prikazuje ih u Datasheet View-u gdje te podatke možemo i po potrebi promijeniti. Koristimo ju za grupiranje, traženje i sumiranje podataka
  2. Parameter query – Tip upita u kojem možemo namjestiti da se kada pokrenemo upit automatski otvara prozorčić u koji moramo unijeti podatak koji će služiti kao kriterija za pretraživanje tablica. Zgodne su kao podloga za forme i izvještaje zbog svoje fleksibilnosti
  3. Crosstab query – Prikazuje sumirane vrijednosti (sume, prosjeci i brojanja) i prikazuje ih u obliku spreadsheet tablice(kao u Excelu)
  4. Action query – Ima ih više vrsta, a svim im je zajedničko da vrše promjene mnogim rekordima u samo jednoj operaciji
    • Update query – Radi globalne promjene grupi redaka u jednoj ili više tablica(npr. koristimo ju kada želimo podignuti sve cijene za 10%)
    • Append query – Uzima grupu rekorda iz jedne ili više tablica i stavlja ih na kraj jedne ili više tablica
    • Make-table query – Stvara novu tablicu iz dijela ili svih podataka iz jedne ili više tablica(npr. ako želimo imati tablicu Narudžbe95 tj. sve narudžbe iz 95. godine)
    • Delete query – Briše grupu rekorda iz jedne ili više tablica(npr. ako želimo obrisati jednog ili više zaposlenika koji su dobili otkaz)

KREIRANJE UPITA:

Isto kao i kod tablica da bismo kreirali upit moramo otvoriti upit grupu i odabrati New

Tu imamo također više izbora:

  • Design View – Otvara prazan upit u koji sami moramo postavljati polja koja želimo u njemu.
  • Simple query wizard – Čarobnjak koji ubrzava i pojednostavljuje proces odabira polja u upitu (preporučam korištenje)
  • Crosstab query wizard –Čarobnjak koji kreira crosstab upite
  • Find Duplicates query wizard – Čarobnjak koji stvara upit iz jedne tablice ili queri-a, a prikazuje rekorde koji imaju istu vrijednost  u nekom polju.
  • Find Unmached query wizard – Čarobnjak koji traži redke iz jedne tablice koji nisu povezani niti sa jednim retkom u drugoj tablici.

Radi jednostavnosti ćemo odabrati Simple query wizard:

-         Tu iz Table/Query kućice odabiremo tablicu ili upit iz kojeg želimo vidjeti polja

-         A iz Avaliable fields liste odabiremo polja iz te tablice koja će se nalaziti u upitu tako da označimo polje i stisnemo gumb za prebacivanje. Ova dva koraka možemo ponavljati dok nismo odabrali sva polja iz svi tablica koje želimo. Kliknemo na gumb Next

-         U kućicu na vrhu prozora upisujemo ime upita, i pri dnu ekrana biramo želimo li vidjeti rezultate upita ili želimo još dotjerati dizajn upita.

Nakon ovog čarobnjaka upit bi prikazao sva odabrana polja i podatke iz svih rekorda za odabrana polja. Da bi gledali određene rekorde moramo još postaviti kriterije po kojima će rekordi biti prikazani stoga odabiremo drugu opciju( Modify Query design) i otvara se Design View upita sa već odabranim poljima

KAKO ODABRATI ŽELJENE RECORDE U UPITU?

Rekorde odabiremo korištenjem kriterije. Kriterija je uvjet koji postavljamo u Criteria kućicu na dnu Design površine(prozora). Nakon postavljanja kriterije u rezultatima upita će biti prikazani smo oni rekordi koji zadovoljavaju taj uvjet. Ona se piše u obliku izraza pomoću Exspression buildera ili ju sami unosimo sa tipkovnice. Kriterije možemo kombinirati u poljima Criteria i Or (ako koristimo dvije kriterije u Criteria polju operator između njih je And (i) ili ako kriteriju unosimo u Or polje ondje je operator Or(ili), kombiniramo po potrebi)

KORIŠTENJE EXPRESSION BUILDERA:

Expression builder pozivamo tako da kliknemo desni gumb miša na Criteria polje i odaberemo
Build  opciju  . Nakon toga nam se otvori  Expression builder prozor koji je sačinjen od tri dijela.

  1. Gornji dio se zove Expression box i u njemu gradimo izraz
  2. Srednji dio je lista operatora koje ubacujemo u izraz tako da kliknemo na njega kada se nalazimo na mjestu u izrazu gdje ga želimo ubaciti
  3. Donji dio se sastoji također od tri dijela
    o       Lijevi dio u kojem se nalaze objekti baze podataka, funkcije, konstante, operatori i uobičajeni izrazi
    o       Srednji dio je lista specifičnih elemenata za odabrani direktorij u lijevom dijelu
    o       Desni dio je lista vrijednosti za element koji je izabran u srednjem dijelu

Izraz izgrađujemo kombiniranjem operatora, elemenata, funkcija i vrijednosti ovisno o potrebi.(Lista izraza se nalazi u helpu. Pozivamo ju tako da se pozicioniramo na Criteria polje i pritisnemo tipku F1. Tamo su operatori složeni po svojoj domeni rada- za rad sa brojevima, tekstom ,datumima itd.)

KAKO STVORITI AKCIJSKI UPIT?

Ponovno pokrenemo Simple query wizard i odaberemo polja koja želimo i odaberemo Design View. Sada na alatnoj traci kliknemo na Query Type gumb i odavde biramo koji tip upita želimo.

  • Make-table query – nakon odabira nam se javlja prozor u koji u kućicu upisujemo ime tablice koju ćemo stvoriti i želimo li ju spremiti u ovu ili neku drugu bazu. Postavimo kriterije i pokrenemo upit stiskom na Run Query gumb na alatnoj traci.
  • Update query – kod nje nam se javlja novo polje Update To. U njega upisujemo izraz na mjesto polja koje želimo promijeniti. Mijenjaju se vrijednosti za sve obuhvaćene rekorde. Postavimo kriterije i pokrenemo upit da bi se promjene izvršile.
  • Append query – nakon odabira nam se javlja prozor gdje u kućicu upisujemo(ili odabiremo spuštanjem liste) ime već postojeće tablice gdje će se rekordi dodati na kraj tablice. Postavimo kriterije i pokrenemo upit da bi se promjene izvršile.
  • Delete query – pokretanjem se brišu svi obuhvaćeni rekordi iz izabranih tablica.

Parametarske upite stvaramo tako da Criteria polje u uglatim zagradama upišemo tekst koji pobliže opisuje ono što korisnik mora upisati da bi se onda po tome što je korisnik upisao izvukli rekordi koji sadrže taj upisani tekst.(npr. [Prezime zaposlenika] u polje Prezime iz tablice Djelatnici )


  Početna stranica / Članci / Linovi / Forum / Kontakt  
Autor i vlasnik ovog teksta je Access Tutor. Ukoliko ga želite koristiti kao sadržaj nekog drugog sitea ili u edukativne svrhe obavezno se javite putem kontakt forme da bi dobili dopuštenje. Hvala